CSDD konkursa "Gribu būt mobils" 6. - 8.klašu skolēniem mērķis ir aktualizēt satiksmes drošības jautājumu apguvi jauniešu vidū un domāt par personīgās drošības garantēšanas iespējām ceļu satiksmē velosipēda un mopēda vadītājiem.

Straupes pamatskolas 6.klases komanda "6 tonnas" (Roberts Briška, Samanta Lejniece, Linda Millere, Terēze Turlaja), neklātienes kārtā iegūstot pietiekami daudz punktu, saņēma ielūgumu piedalīties pusfinālā Limbažos.

Pusfinālam bija jāsagatavo mājasdarbs ar moto "Labi būt labam", iekļaujot tēmas par redzamību diennakts tumšajā laikā un uzvedību sabiedriskā transporta pieturā. Skolēni nolēma veikt aptauju. Secinājumi atklāja diezgan drūmu ainu - 30% skolēni ikdienas gaitās no rītiem un vakarpusēs nelieto atstarotājus. Arī tad, ja par to saņēmuši pat svešu cilvēku aizrādījumus. Toties 57% skolēnu bieži ir redzējuši kādu gājēju vai riteņbraucēju, kuram nav atstarojošu elementu. Kad sēž vecāku mašīnā, vienmēr šādas situācijas redz 5% skolēnu.

Tā kā lielai daļai šķiet, ka viņi ir redzami vienmēr, skolēni veica eksperimentu - filmēšanu plkst. 17.00 ar mērķi reāli paskatīties, vai gājējs un šoferis redz riteņbraucēju bez atstarojošas vestes. Skolēni bija pārsteigti, ka no 45m attāluma viņus var redzēt tikai tad, ja viņiem ir vestes un mašīnai ieslēgtas tālās gaismas. Pārdomas raisīja arī gājēju redzamība, jo ne vienmēr vecākiem, kas pie rokas pa ceļa malu ved mājās bērnus, pašiem ir atstarotāji. Bērnam veste ir, bet pieaugušo ar lukturīti un bez vestes praktiski neredz. Paldies par iesaistīšanos Lindas mammai Vinetai Millerei!

Mājasdarba gala rezultāts - TV raidījums "Žirafe uz ceļa", kurā apvienoti anketas rezultāti, filmētais materiāls

Paldies komandas skolēnu vecākiem, kas iesaistījās satiksmes noteikumu apgūšanā kopā ar bērniem, rādot,skaidrojot reālas situācijas uz ceļa ne tikai laukos, bet arī pilsētās.

Pusfināla uzdevumi bija gana sarežģīti, prasīja iegūtās zināšanas izmantot ātri, neierastās situācijās. Atraktīvā saspēle ar pasākuma vadītāju Kārli Anitēnu palīdzēja izprast katra testa būtību un sagatavoties atbilžu sniegšanai. Visjautrākais bija iesildīšanās tests "Vai tu pazīsti ceļazīmes?"  Katram komandas dalībniekam secībā pie planšetes bija jāatbild uz jautājumiem par noteikumiem, drošu braukšanu, ceļazīmju izvietojumu (interaktīvais tests). Visai komandai kopā 10 minūšu laikā pilsētas vidē (zīmējumā) bija jāizvieto 71 ceļazīme.

Pirmā pieredze gūta. Arī skolēni atzīst, ka tas bija interesanti, aizraujoši, vērtīgi un izglītojoši pavadīts laiks. Ir iegūta arī pārliecība, kas tas nav nekas neizdarāms, ir idejas treniņu procesam - tas nozīmē, ka nākamajā gadā jau daudz zinošāki, konkursam pieteiksies atkal. Šobrīd pašiem jānokārto velosipēda vadītāja apliecības iegūšanas eksāmens. Dāvanā - pelddvielis ar "Gribu būt mobils" simboliku.

Pasākumu organizēja un vērtēja Valda Kjaspere, VAS „Ceļu satiksmes drošības direkcija” sabiedrisko attiecību speciāliste

Skolotāja Elita Pakalne

Fotogrāfijas - galerijā