Undīnes Kuprevičas dalība JVR konkursā.
Viens no populārākajiem teicieniem ir ''domā ārpus kastes'', bet manā rakstā tas ir ''domā ārpus Zemes''. Mans darba mērķis ir pievērst uzmanību kosmiskajiem atkritumiem. Ja mēs gribam palīdzēt Zemei vides un klimatisko problēmu risināšanā, tad jāpiesaista uzmanība vairākiem faktoriem.
Kosmiskie atkritumi ir dažādu kosmisko ierīču un kosmisko kuģu daļu atlūzas. Visbiežāk sastopamās ir vissīkākās daļiņas- nolobījusies krāsa, dažu cm garas detaļas,kuras var sastāvēt no dažādiem materiāliem un var kļūt bīstamas ne tikai kosmosā, bet arī uz Zemes. Atkritumu daudzums kosmosā svārstās no 33 tūkstošiem līdz vairākiem miljoniem, atkarībā no lieluma.
Kosmosa atkritumu problēma kosmosā sākās20.gs. otrajā pusē tad, kad kosmosā palaida pirmos satelītus. Sākumā tam nepievērsa uzmanību, jo zemais Zemes orbits jeb LEO (Low Earth Orbit) ir pietiekami plašs, lai realizētu citus plānus un netraucētu citiem objektiem kosmosā. Kosmisko atkritumu skaits turpināja pieaugt, eksplodēt un nobrukt, kas ietekmēja kosmosa staciju un ikdienas dzīvi, piem., laikapstākļu satelītu sarežģītāka uztveršana. Sadrūzmēšanos var salīdzināt ar domino efektu, vienam objektam saduroties ar citu, tiek radīti apstākļi, lai sadurtos nākamie. Kosmiskie atkritumi saduroties var ietekmēt svarīgus satelītus, kas atbildīgi par komunikāciju, navigāciju.
Atkritumu problēmas risināšanai mani aplūkotie trīs risinājumi:
- Vizbiežāk sastopamā un lētākā ideja- mazs satelīts ar ieinstalētu tīklu. Ar to viegli noķert lielus atkritumus. Nokļūdoties ierīcei, var rasties lieli postījumi.
- Satelīta veids ar magnētu- magnēti atstumj lielos gabalus
- Visdārgākais un efektīvākais ir lāzeru palīdzība. Perfekta ierīce, lai iznīcinātu mazākas detaļas, nesaskaroties ar satelītiem. Lielās kosmosa atkritumu detaļas var tikai atstumt citā virzienā.
Ja mēs nevaram tikt galā ar problēmām uz Zemes, tad ir šaubas, vai tiksim galā ar Zemes orbītas piesārņojumu. Visas inovatīvās tehnoloģijas, kas ikdienā var mums palīdzēt , iespējams, nedarbosies. Lai arī lēnām tiek tīrīta orbīta, mēs neviens nezinām konkrēti, vai skatīsimies dabesīs, kas klātas ar metālu drupačām vai redzēsim skaistas zvaigžņu virknes!
https://euobserver.com/science
https://www.esa.int/Enabling_Support/Space