13.februārī spīdēja saule, tāpēc īstais laiks parādīties ēnām gan tiešajā, gan pārnestajā dienā. Soli solī gandrīz dienas garumā sekot savas izvēlētās profesijas pārstāvim – tā ir 21.gs.bērnu  un jauniešu privilēģija, lai jau, sēžot pamatskolas skolā, iepazītu profesiju ikdienas redzamo daļu un „sētas pusi”.

Ēnu diena ir pasaulē atpazīstama un atzīta Junior Achievement karjeras izglītības programma 1.-12. klašu skolēniem, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un 4 – 6 stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Latvijā Ēnu diena ir biznesa izglītības biedrības Junior Achievement Latvia (JA Latvia) reģistrēta preču zīme.

Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavotos darba tirgum.

Šī ir programma, kas jau daudzus gadus sekmīgi iekļauj izglītības procesā karjeras jautājumus, rosinot jauniešus plānot savu nākotni jau skolas laikā. Veidojot sadarbību starp skolu, sabiedrību un darba vidi, Ēnu diena sekmē jauniešu integrāciju sabiedrībā un darba tirgū nākotnē.

Šogad Straupes pamatskolas skolēni daudz aktīvāk iesaistījās ēnošanā. Jaunākie ēnotāji bija 2.klases skolēni. Alise Ezera ieskatījās mammas saldajā konditora darbā ceptuvē SIA „Roze MJ”. Patika spiest formiņas mīklā, gatavot glazūru un uzkost gatavo produkciju. Esot viegls darbs, ne karsti, ne smagi. Renārs Rubins bija kopā ar vecotēti Uldi Rubinu, Pārgaujas novada darba aizsardzības speciālistu. Iepazinās ar garāžu, kur apskatīja ugunsdzēsēju auto un laivu, kas noder maluzvejnieku ķeršanai.  Paciemojās ofisā Raiskumā un palīdzēja tikt galā ar dokumentiem. Kā jau puisim, Renāram patika garāža un iespēja pasēdēt ugunsdzēsēju auto pie stūres.

4.klases skolnieki Jānis Ekerts un Markuss Kristaps Keišs ēnoja policistus Cēsīs. Ēnu devēja atsauksmēs lasām, ka Markuss ar iniciatīvu un interesi iesaistījies policijas darbinieka profesijas iepazīšanā. Zēni iepazinās ar Valsts policijas Cēsu iecirkņa telpām, devās līdzi ikdienas pienākumu izpildē, bija atsaucīgi.

Visvairāk ēnotāju bija 8. un 9. klasē. 9.kl.skolēni Dāvis Zīle un Evelīna Meņģele ēnoja Ilutu Beķeri, Pārgaujas novada sabiedrisko attiecību un jaunatnes lietu speciālisti. Kopā veidoja novada uzņēmēju video vizītkarti. Martins Ruberts ieskatījās laikraksta „Druva” fotogrāfes Martas Martinsones-Kašs ikdienā. Redzēja viju laikraksta tapšanas procesu, devās līdzi un interviju. Ralfs Daniels Novosads un Ritvars Vanags ēnoja autoservisa „Autostallis” darbiniekus tepat Straupē. Dairis Liepiņš SIA „PETER” palīdzēja gatavot materiālu durvīm, pats sev pagatavoja koka dēlīti maizes griešanai. Paldies Gatim Turlajam! Ričards Gailis dienu pavadīja zemnieku saimniecības „Senči” autoservisā kopā ar Mārtiņu Maļinovski.

8.klases skolēni ēnoja Pārgaujas novada speciālistus un uzņēmējus. Kristers Rudzītis dienu pavadīja kopā ar novada vides aizsardzības inspektoru.

Mikus Alfrēds Kļaviņš ēnoja datortīklu un datorsistēmu administratoru. Pats Mikus gan atzīst, ka, ierodoties pie sava ēnu devēja, bijis diezgan liels uztraukums, bet diezgan ātri iejuties, un uztraukums pazudis pats no sevis. „Šī diena man parādīja visu no otras puses. Līdz šim biju domājis, ka datorsistēmu tehniķim ir jālabo datori un jākonsultē cilvēki, bet patiesībā zem tā slēpjas atbildīgs darbs. Viņam ir jāuztur datu bāzes, dažādas programmas un jāraksta daudz dokumentu. Biju domājis, ka darba diena tiek pavadīta pie datora, bet tā gluži nav. Šajā darbā bieži ir jābrauc un jāpalīdz citiem, tā vismaz var atrauties no datora ekrāna.”

Jānis Raivis Rustanovičs devās uz IK „I-Mēbeles” darba telpām Straupes pagastā. Raivis tur redzēja daudz jaunu iekārtu. Bija domājis, ka to būs ļoti daudz, bet bija pārsteigts par to, ka tik lielu darbu var paveikt ar dažām ierīcēm. Iepazinās ar to, kā materiāls tiek sagatavots un apstrādāts mēbeļu ražošanai. Saprata arī, ka vispirms visa pamatā ir skice.

Annija Alksne bija Cēsu dzīvnieku patversmē. Devās garās pastaigās ar suņiem, spēlējās ar kaķīšiem, tā gūstot pieredzi, kā diena paiet šajā darba vietā.

Diāna Denīze Midika ēnoja Martu Martinsoni-Kašs un devās Martai līdzi uz uzņēmumu „Dzintar cosmetics”. Šoreiz tika atklāti Martas kā pašnodarbinātas personas amata noslēpumi. „Iepazinu fotogrāfes un dizaineres darba specifiku. Taisīju pati kompozīcijas ar produktiem. Sākumā fotogrāfijas tapa uz balta fona, pēc tam Marta ļāva man izpausties. Sapratu, ka var strādāt arī attālināti, t.i., darbu veikt mājās un darba devējam nosūtīt gatavu materiālu izvērtēšanai vai apstiprināšanai. Dienu pavadīju ļoti interesanti. Tā man palīdzēja saprast, kādu profesiju izvēlēties.”

Skolēni, kas ēnošanai pieteicās oficiāli, izmantojot vietni enudiena.lv, saņēma JA Latvia apliecinājumu.

Skolēnu LIELAIS PALDIES visiem, kas dalījās sava darba līkločos.

Skolēnu atsauksmes apkopoja klašu audzinātājas, visu kopā salika Elita Pakalne.

Fotogrāfijas skatīt galerijā. Tās ievietotas ar skolēnu vecāku atļauju